Vítejte na godtears® University, kde rozplétáme tajemství sportovní výkonnosti.
Hezky pěkně popořádku
Zajímalo vás někdy, proč některé vůně navodí pohodovou atmosféru a jiné zase zlepší vaše soustředění? Pojďme tomu postupně přijít na kloub.
Naše čichové vnímání se přímo spojuje s limbickým systémem mozku, ovlivňujícím emoce, vzpomínky a motivaci. Tato spojitost mezi čichovým vnímáním a limbickým systémem mozku má hluboké dopady na naše chování i pocity. Například vůně citrusů může povzbudit a zvýšit bdělost [1], zatímco levandule pomáhá zotavit z únavy a podporuje růst svalů [2]. U sportovců mohou specifické vůně působit jako spouštěče, aktivující určité psychické a fyzické reakce. Tím pádem správně vybrané vůně nejsou pouze povzbuzující, ale mohou také pomoci regulovat emocionální stav a zlepšit celkový výkon.
Když se ponoříme do hlubin neurobiologie a fyziologie vůně, otevře se před námi fascinující svět reakcí našeho těla. Vdechování vůně spouští složitou síť nervových impulsů, které mohou mít široké spektrum účinků. Tyto reakce mohou zahrnovat zvýšenou oxygenaci mozku, nárůst pozornosti a dokonce i změny v srdeční frekvenci. Například máta peprná [3] je známa svým schopnostem zvýšit mentální ostrost a fyzickou výdrž, částečně prostřednictvím zlepšení dodávky kyslíku do mozku.
Historicky byly vůně dlouhou dobu spojovány s magií a léčivými účinky. V antických civilizacích jako je Egypt či Řecko byly éterické oleje používány nejen k rituálům, ale také k léčení nemocí a zlepšení nálady. V průběhu středověku byly vonné přípravky používány jako ochrana proti nemocem a epidemiím, a to jak ve formě vonných esencí, tak i aromatických směsí.
S rozvojem moderní vědy a medicíny začaly být výzkumy v oblasti vlivu vůní na lidské tělo a mysl stále důkladnější. V devatenáctém a dvacátém století se objevovaly první studie zabývající se psychofarmakologií a vlivem aromatických látek na psychické procesy člověka.
Dnes jsme svědky rozmachu aromaterapie a využití vůní v různých oblastech, od wellness a relaxace až po sportovní výkony (viz studie s užitím eukalyptu [4]) a léčbu různých zdravotních problémů. Tyto poznatky o vlivu vůní na lidský organismus nám pomáhají lépe porozumět síle našeho čichového smyslu.